Påsken, en helg för vila och eftertanke

Under påsken påminns vi om att Jesus korsfästes och dog på långfredagen. Men också om att han uppstod från döden på påskdagen. Det goda vann över det onda.

Påskdagen är en glädjens dag och vi är tacksamma att Jesus öppnade vägen hem till himmelen för oss. Det är en klyven dag för oss. Vi får med sorg i hjärtat meddela att vår älskade Albin Lindkvist har gått ur tiden och lämnat ett stort tomrum efter sig.

Predikaren beskrev livets gång i tredje kapitel: Allt har sin tid, det finns en tid för allt som sker under himlen: en tid för födelse, en tid för död, en tid att plantera, en tid att rycka upp, en tid att dräpa, en tid att läka, en tid att riva ner, en tid att bygga upp, en tid att gråta, en tid att le, en tid att sörja, en tid att dansa, en tid att kasta stenar, en tid att samla stenar, en tid att ta i famn, en tid att avstå från famntag, en tid att skaffa, en tid att mista, en tid att spara, en tid att kasta, en tid att riva sönder, en tid att sy ihop, en tid att tiga, en tid att tala, en tid att älska, en tid att hata, en tid för krig, en tid för fred.

Just nu… är det tid för eftertanke… Ha en välsignad och glad påsk.